wybór języka

jesteś tutaj: Strona główna  »  Dieta strukturalna  »  Bariatra

Slimfanol

Naturalne tabletki wspomagające odchudzanie i oczyszczanie organizmu. Zamów teraz i schudnij!

Dr Bardadyn 'Mecenasem Zdrowia'

Nagroda dla Dr Bardadyna za upowszechnianie zdrowego stylu życia.

Drukuj

Bariatra


Bariatria - leczenie nadwagi i otyłości.


 

Kiedy zapisać się na wizytę do lekarza bariatry? Czym diagnostyka i leczenie bariatryczne różni się od porady dietetyka? Jak przebiega leczenie?


 

bariatra

 

BARIATRIA

 

     Bariatria jest dziedziną medycyny, która zajmuje się leczeniem nadwagi i otyłości oraz profilaktyką tych schorzeń. Leczenie bariatryczne jest poprzedzone diagnostyką, której celem jest rozpoznanie czynników wywołujących skłonności do tycia. 

 

Wynika to z faktu, że liczne czynniki - emocjonalne, hormonalne, metaboliczne, środowiskowe, genetyczne, związane z procesami starzenia, farmakologiczne, czyli związane ze stosowanymi lekami, czy wreszcie inne schorzenia towarzyszące nadwadze i otyłości - mogą stymulować apetyt, zwalniać przemianę materii lub powodować oba wymienione efekty równocześnie, a wtedy dieta i ćwiczenia mogą nie wystarczyć, aby trwale schudnąć. U wielu osób dopiero rozpoznanie przez bariatrę indywidualnego podłoża otyłości i podjęcie przyczynowego leczenia stwarza możliwości trwałej normalizacji masy ciała.  

 

     Konsultacja lekarza bariatry jest wskazana szczególnie wówczas, gdy pomimo podejmowanych prób odchudzania nie udaje się trwale unormować wagi, a przestrzeganie zaleceń dietetycznych nie zapewnia oczekiwanych efektów lub jeśli istnieją podejrzenia, że nadmierny apetyt, spowolniona przemiana materii, a w konsekwencji otyłość, nadwaga lub nawet jedynie coraz większe problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała są spowodowane zaburzeniami wewnętrznych funkcji organizmu.

 

Wielkość nadwagi lub otyłości nie ma w tym przypadku znaczenia. Diagnostykę i leczenie u bariatry może podjąć nie tylko osoba ze znaczną otyłością, lecz każdy, kto ma problemy z przemianą materii i utrzymaniem prawidłowej masy ciała. 

 

 

DIAGNOSTYKA

 

     Bariatria różni się od dietetyki przede wszystkim tym, że lekarz bariatra poza przepisaniem odpowiedniej diety, stara się równocześnie zdiagnozować przyczyny otyłości. Badanie lekarskie z odpowiednio ukierunkowanym wywiadem i zalecane badania dodatkowe, które wykorzystują różne metody diagnostyki medycznej mają za zadanie wyjaśnić, jakie zaburzenia wewnętrznych funkcji organizmu lub towarzyszące choroby są powodem skłonności do tycia.

 

     Na pierwszą wizytę u lekarza bariatry warto zabrać ze sobą wyniki wykonywanych wcześniej badań - morfologii, cholesterolu, glukozy, TSH i inne badania poziomu hormonów oraz pozostałe rezultaty analiz, które mogą dostarczyć dodatkowych informacji na temat stanu zdrowia. Przydatne będą nie tylko te ostatnio wykonywane, ale również wcześniejsze, ponieważ w przypadku zaburzeń metabolicznych zmiany wskaźników obserwowane na przestrzeni lat również mogą okazać się cenną wskazówką. 

Warto przypomnieć sobie także, które diety odchudzające były wcześniej stosowane i poinformować bariatrę jakie były rezultaty dotychczasowych prób odchudzania.  

 

Bariatra 

 

LECZENIE NADWAGI I OTYŁOŚCI

 

     Zalecane przez bariatrę leczenie jest leczeniem kompleksowym, ponieważ obejmuje stosowanie lekow i wykonywanie zaleceń typowo medycznych wraz z poradami dietetycznymi, a także wskazówkami dotyczącymi stylu życia i aktywności fizycznej. Zwykle leczenie bariatryczne obejmuje następujące grupy działań:

 

- leczenie schorzeń i zaburzeń wewnętrznych, które są przyczyną skłonności do tycia, co wymaga nierzadko stosowania leków dostępnych na receptę i podejmowania innych metod terapii skutecznych w rozpoznanych jednostkach chorobowych

 

- leczenie chorób i powikłań, które rozwinęły się w następstwie nadwagi i otyłości - cukrzycy, miażdżycy, nadciśnienia, zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa i stawów, nowotworów, co czasami wymaga współpracy bariatry z lekarzami innych specjalności

             

- ustalenie odpowiedniej diety odchudzającej lub zdrowotnej i obserwacja rezultatów jej stosowania

 

- przekazanie przez bariatrę zaleceń dotyczących stylu życia i aktywności fizycznej

 

- w razie potrzeby przepisywanie naturalnych preparatów i mieszanek ziołowych wspomagających przemianę materii i odchudzanie

 

- w uzasadnionych przypadkach, u niektórych pacjentów, mogą występować wskazania do wykonania zabiegu chirurgii bariatrycznej. W takiej sytuacji bariatra wypisuje pacjentowi skierowanie do chirurga specjalizującego się w tego typu operacjach.

 

 

PORADNIA BARIATRYCZNA

 

Leczenie nadwagi i otyłości

 

Zapisy:

 

Tel.: 22 833 71 18

 

od pon. do pt. w godz. od 9.00 do 16.00 

 

ul. Gdańska 3/14

01-633 Warszawa

 

Wróć

Książki

Sklep

Facebook

Copyright © 2012
Dr Bardadyn - Wszelkie prawa zastrzeżone